Oddelek za umetnostno zgodovino

Library Membership for Exchange Students During COVID-19

To become a member of our library, you have to apply for library membership by filling in a User Registration Form for Foreign Citizens and emailing it to your department library. Once the registration is carried out, you will receive a registration confirmation slip, which you need to apply for free membership in other faculty libraries of the University of Ljubljana, the National and University Library or the Central Technological Library. Due to the current circumstances, you are exempt from the registration fee.

By registering in one department library you automatically become a member of all 18 department libraries. Your Student ID card serves as your library card and is not transferable to another person. It is valid in all libraries of the University of Ljubljana (UL), in the National and University Library (NUK) and in the Central Technological Library (CTK).

Poziv za prijavo najboljših diplomskih in magistrskih del

Oddelek za germanistiko z nederlandistiko in skandinavistiko

Testiranje - študenti

Obvestilo - dr. Jerše

Oddelek za zgodovino na družbenih medijih

Vabilo na predavanje z naslovom Logična napaka ali pravilen induktivni sklep?

Znanstvenoraziskovalni inštitut

Predavanje z naslovom FAIR načela za raziskovalne podatke

Knjižnica Oddelka za geografijo – začasna sprememba urnika

Štipendije nemškega parlamenta za 2022