Writing Short Literature Essays: A Textbook with Exercises for Slovenian Students, 1. izdaja, 2. natis

Avtor: Jason Blake
This essay guide began life as a list. For several years I have been scribbling down student essay mistakes, and the resulting master list forms the backbone of Writing Short Literature Essays: A Textbook with Exercises for Slovenian Students. It is based primarily on my experience grading homework and in-class assignments of 300 to 1500 words for which no secondary sources were allowed. Because the errors and shortcomings I highlight here recur with each class of essays, they are clearly endemic to Slovenian students. They are also easily preventable. Another potential audience for this book are Slovenian humanities scholars who may find it a challenge to write in English. A common misconception is that repairing grammar is the main problem for the English proofreader. Not at all. The most difficult part of cleaning up a text originally conceived in Slovenian is cultural.

Leto izida: 2022

Zbirka: Učbeniki FF

07. 05. 2024
Oddelek za primerjalno in splošno jezikoslovje

Jezikoslovni dan: 2. študentska konferenca Oddelka za primerjalno in splošno jezikoslovje

26. 04. 2024
Oddelek za anglistiko in amerikanistiko, Filozofska fakulteta Univerze v Ljubljani

Delavnica dr. Gorice Stevanović: Prek meja: potovanje skozi roman v stripu

Oddelek za psihologijo, Filozofska fakulteta Univerze v Ljubljani

Alumniteka: Naš planet na krožniku: kritični razmisleki o trajnostnih prehranskih sistemih

24. 04. 2024

Dnevi enakosti spolov FF: Endometrioza: zakaj je potrebno govoriti o njej?

Oddelek za prevajalstvo, Filozofska fakulteta Univerze v Ljubljani

Karierni dan Oddelka za prevajalstvo